Basın Editörü Ne İş Yapar ve Ne Kadar Maaş Alır

Basın Editörü Ne İş Yapar

Doğru gramer, yazım ve stille birlikte kopyayı okunabilir kelimelere dönüştürebiliyorsanız etkili bir basın editörü olabilirsiniz.

Yayınlanmadan önce gazetelerin, dergilerin veya web sitelerinin yazılı metnini kontrol edin. Yayınlanan çalışmanın doğru grameri, imla hatları, ev stili ve tonunu sağlamaktan sorumludurlar.

Ayrıca sayfa üzerindeki öyküyü yazarlar, başlıklar, altyazılar, yazarlar ve genel sayfa tasarımıyla ilgilenebilirler.

Diğer gazetecilik rolleri gibi alt düzenleme de talep ediliyor ve hızlı tempolu bir çalışma ortamında sürekli dikkat gerektirir.

Sorumluluklar

 • Medya kanunlarını bilmeniz gerekir
 • Ayrıntı için keskin bir gözünüz olmalı
 • Bir hikayeyi hız ve stille birlikte koyabilmeniz gerekir
 • Yazım denetçileri veya yazarlar tarafından yazılmış yazım hatalarını ve dilbilgisel hataları kaldırmak
 • Bir hikayenin belirli bir kelime sayısına uymasını sağlamak
 • Hikayenin özünü yakalayan, eğlenceli başlıkları yazma
 • Gazeteciler ve editörlerle irtibat kurmak
 • Telif hakkı yasalarına uymak
 • Yazıların iftira niteliği veya yayın politikasına aykırı olmaması için kontrol etmek
 • Fotoğrafları kırpma ve en iyi efekt için bunları nerede kullanacağınıza karar verme
 • Diğer alt editörlerin ürettikleri eksiksiz sayfaları temel prova simgelerini kullanarak düzeltme
 • Doğru hikayelerin her sayfada doğru yerde görünmesini sağlamak için bir sayfa planına çalışmak
 • Sayfa atma ve rol niteliğine göre sayfa tasarımında rol oynamak
 • Quark Express, InDesign ve Photoshop gibi uygun masaüstü yayıncılık yazılımını kullanmak
 • Tüm bu becerileri bir yayın web sitesi için uyarlama

Maaş

Başlangıç ​​maaşları 1500 TL ve 2000 TL arasında değişebileceği anlamına geliyor

Deneyimli veya daha üst düzey alt editörler için maaşlar yine ilgili yayına bağlı olarak 2500 TL 4000 TL arasında değişir.

Gelir rakamları sadece bir rehber niteliğindedir.

Çalışma saatleri

Alt editör olarak esnek çalışma saatleriniz olacaktır. Son başvuru tarihlerini karşılamak için geç saatlerde çalışma olacaktır.

Ulusal gazeteler için çalışmak sosyal saatler ve bazı erken veya geç vardiyaları içerebilir.

Günlük, haftalık ya da aylık bir başlık için çalışıyor olmanıza bağlı olarak çalışma döngüleri şiddetli bir zirveye ulaşır.

Ne bekleyebileceğinizi

Çalışma masa bazlı olmakla birlikte toplantı, başlatma ve diğer etkinliklere yapılan ziyaretleri de içerebilir.

Daha küçük yayınlarda adil bir derecede esneklik vardır zira bu sorumlulukların tümünü kapsayan kişi sayısı azdır.

Bununla birlikte pek çok alt editör çalışma faaliyetlerini oldukça akıcı olduğunu yazmaya, tasarıma ve üretime katılmak için fırsatlar bulunduğunu bulmuştur.

Çalışma ortamı son başvuru tarihine kadar baskı altında rekabet edebilir ve stresli olabilir. Buna rağmen işinizin memnuniyeti genellikle yüksektir çünkü işinizin sonuçları kolayca görülebiliyor.

Serbest çalışma bazı deneyime sahip alt editörler için bir seçenektir. Bu daha fazla esneklik daha geniş bir deneyim ve daha yüksek bir maaş kazanma şansı sunabilir.

Alt düzenleme gazeteciliğin ve yayıncılığın diğer alanlarına bir rota sunabilir ancak daha sıklıkla bir muhabir olarak deneyim kazanılabilir.

Bir iş günü içerisinde seyahat bazen oluyor. Yurtdışı iş veya seyahat nadirdir.

Nitelikler

Bir derece resmi bir gereklilik değildir, ancak ilgili bir lisans, yüksek lisans dersi veya mesleki yeterlilik olmaksızın mesleğe girmek zor olabilir.

Bitirmeniz gereken bölümler şunlardır;
 1. İngilizce
 2. Edebiyat bölümü
 3. Gazetecilik
 4. Basın çalışmaları bölümleri
 5. Dereceniz konusu, üzerinde çalıştığınız yayın türüne (örneğin, bilim veya mühendislik günlüğü, ekonomik veya mali işler unvanı vb.) Bağlı olarak alakalı olabilir.

Beceri

Birçok iş için ve ilgili istihdam kurumlarının herhangi biri tarafından kesinlikle göz önüne alınacaksa QuarkXPress veya InDesign ile yeterlilik önemlidir. Temel Photoshop becerilerine sahip olmak da bir avantaj.

Gazetecilikteki tüm roller ile olduğu gibi rekabet de şiddetli. Dersler ve alt editörler olarak işler için seçim prosedürleri genellikle kopya-altbant egzersizlerini içerir bu nedenle bu beceriyi raporları özetleyerek uzun makaleleri keserek veya daha basit bir şekilde yeniden yazmaya çalışarak kullanmanız yararlıdır.

İş İmkanları ve İş İlanları

 • Yerel gazeteleri
 • Muhabirlik
 • Bölgesel, ulusal ve uluslararası gazete ve dergi yayıncılık grupları
 • Basın Birliği Kuruluşları
 • Gazete endüstrisi
 • Matbaa ve yayın evleri
 • İnternet yayıncılığı
 • Reklam Firmaları
Yurtdışında iş bulmak için şu birimlere bakınız;
 • Journalism.co.uk
 • Media Guardian
 • Aquent
 • Redwood Yayıncılık İstihdam

Profesyonel mesleki gelişim

Önceden eğitim almadan bu rolü kazanmak mümkündür ancak ilgili bir ayardaki daha önceki deneyim şarttır. Büyük gazete gruplarının birçoğu kurum içi eğitim programları yürütüyor.

Hukuk ve gazeteciliğin alt düzenleme gibi pratik becerileri de dahil olmak üzere gazeteciliğin temellerini kapsayan onaylanmış çeşitli kurslar istenir.

Yazım hatalarını düzenleme, yazma, sözcük sayılarını ayarlama eğitimi alabilirsiniz. İyi bir bilgisayar bilginiz olmalıdır.

Kariyer olasılıkları

Alt düzenleme rolü yazarlık, tasarım ve üretim becerilerine maruz kalma ile gazeteciliğin tüm yönleri hakkında fikir sahibi olmak için mükemmel bir fırsat sağlar.

Deneyimli alt editörler özellikle spor, sanat, işletme veya finans gibi belirli bir bölüm üzerinde çalışma imkânı bulurlar.

Bazı durumlarda alt düzenleyicinin rolü değişiyor. Birkaç gazete editörlük sürecinin bu katmanını maliyet düşürme egzersizi olarak ortadan kaldırmaya karar verdi ve bunun yerine gazetecilerin kendi kopyalarını doğrudan sayfaya yazmaları, kendilerinin alması ve kendi başlıklarını yazmaları bekleniyor.

Bazen yayının geri kalan kısmından hatta yurtdışından da serbest yaşayan serbest çalışanlarına dış kaynak kullanılır ya da merkez ofisinin dışındaki farklı yerlerden çalışan istihdam edilen personel tarafından yapılabilir.

Basım endüstrisi akıcı bir haldedir ve web için gazetecilik bir büyüme alanıdır.

Dergiler, küçük gazeteler, gazeteciler, alt editörler ve üretim editörleri arasında daha net tanımlamalara sahiptir bu nedenle daha küçük bir yayına geçiş gerçek bir deneyim genişliği geliştirmek için çok yararlı olabilir.

Büyük gazete gruplarının çoğu ülke çapında başlıklara sahiptir ve tanıtımın bir yolu kendi gazete grubunuzda daha üst düzey yayınlara başvurmaktır.

Diğer gazeteciler gibi alt editörler şirketler için basın görevlisi olarak ya da halkla ilişkiler (PR) kurumlarıyla çalışarak diğer medya tarafından kabul edilmesi muhtemel kopyaları yazabilirler.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir