Bilim yazarı nasıl olunur ve ne iş yaparlar

Bilim yazarı bölümü nedir?

Bilim yazarları hızlı gelişmeler ve değişim geçiren alanları onları heyecan verici ve çığır açan gelişmeler hakkında raporlama şansı verir.

Bilim yazarları bilimsel haber, makale ve özellikleri araştırır. Ticaret ve meslek yayınları, uzman bilimsel ve teknik dergiler ile genel medya için yazarlar.

Yazarlar karmaşık bilimsel bilgileri, teorileri ve uygulamaları anlamalıdır. Genel halk tarafından anlaşılabilir, net, özlü ve doğru dilde yazabiliyor olmalılar.

Bilim yazarları bazen bilimsel gazeteciler olarak bilinirler. Medya için bilimsel haberler üzerine bazen daha soruşturma açan, kritik bir rol üstlenen bazen rapor ediyorlar.

Medya dışı yayınlar için bilim yazarlığı bilimsel araştırmaları ya dergiler, tanıtım broşürleri ve web siteleri ya da basın bültenleri gibi profesyonel ya da dinleyicilere aktarmayı içerir.

Bazı bilim yazma işleri, araştırma ve yazmaya ek olarak bir düzenleme veya daha geniş iletişim sorumluluklarına da sahip olabilir.

Sorumluluklar

Bir bilim yazarının üstlendiği belirli etkinlikler rollerinin doğasına ve kimin için yazdıklarına bağlıdır. Ortak faaliyetler şunları içerir:

 • Kabul gören üsluplara göre basılı ve çevrimiçi yayın yapmak için makaleleri üretmek ve sıkı tarihlere uymak
 • Bilim insanları, doktorlar ve akademisyenlerle röportajlar düzenleyerek ve bir endüstri uzmanları ağı kurmak
 • Akademik ve basın toplantılarına katılmak
 • Araştırma kuruluşlarını ziyaret etmek
 • Bilimsel makale, şirket raporları, gazete, dergi ve dergi, basın bültenleri ve sosyal medya da dahil olmak üzere internet kaynakları gibi uzman medya ve edebiyatları okuma ve araştırma
 • Toplantılara katılmak veya müşteriler, bilim adamları veya diğer yazarlar ile konferans görüşmelerine katılmak
 • Bir dokümanın veya yayının içeriğini planlamak için meslektaşları ile görüşme
 • Referans aramaları yürütmek
 • Editör geribildirimlerine yanıt olarak çalışmayı gözden geçirme ve değiştirme
 • Makalelere eşlik edecek uygun sanat eserini seçmek
 • Bazen yazıcılardan sayfa provalarını okumak ve renk belgelerini kontrol etmek

Maaş

Maaş seviyesi, yazarın taahhüt ettiği işin türüne, işverenin türüne ve yazar ne kadar tecrübesine bağlıdır. Maaşlar bölgeler ve yayınlar arasında büyük farklılıklar gösterir.

Bilim yazarları başlangıç ​​pozisyonlarında yılda 2000 TL arasında kazanç elde edebilir.

Yazarlar maaşlarının tecrübe ile yükselmesini bekleyebilirler ve üst düzey bilim yazma görevlisi 33500 TL civarında maaş alır.

Stajlar asgari ücret veya burs destekli olma eğilimindedir.

Gelir rakamları sadece bir rehber niteliğindedir.

Çalışma saatleri

Çalışma saatleri değişir ancak şirkette çalışıyorsanız genelde sabah 9:00 ile akşam 17:00 arasında çalışacaksınız. Bununla birlikte bilim yazarlarının zamanlamaları karşılamak için bazen uzun saatler çalışması gerekir.

Bu nedenle haberlere ve derinlemesine zaman alan projelere uyum sağlamak için ekstra çalışma esnek bir yaklaşıma ihtiyaç duyarsınız.

Meslekten Beklentiniz Ne Olmalı

İş başta ofis bazında olmakla birlikte müşterilerle görüşme veya uzmanlarla görüşme ziyaretleri gerekebilir.

Bilim yazarları genellikle bilimsel editörlere makaleler için fikirler öne sürerek ve bir veya daha fazla kuruluş için düzenli olarak serbest yazar olarak ‘kitaplarda’ yer alarak serbestçe çalışırlar.

Bu durumlarda iş evden yapılabilir veya belirli bir miktarda iş yapmak üzere sözleşme imzalandıysa yazar şirket ofislerine gidebilir.

İş günü boyunca seyahat ortaktır. Yazarlar ayrıca konferanslara katılmak ve müşterileri ziyaret etmek için uluslararası seyahat edebilirler.

Nitelikler

Bu mesleği yapmanız için bitirmeniz gereken bölümler şunlardır;

 • Bilimsel bölümler ve yüksek lisans eğitimleri
 • Gazetecilik bölümü
 • Fen Edebiyat Fakültesi Mezunları
 • Televizyon ve radyo yayıncılığı bölümü
 • Mühendislik bölümleri

Beceri

Gösterebiliyor olmanız gereken beceriler:

 • Mükemmel yazım ve sözlü iletişim yetenekleri
 • Bilimde güçlü bir ilgi
 • Mantıksal düşünme ve karmaşık fikirleri anlama becerisi
 • İyi örgütsel ve zaman yönetimi becerileri
 • Baskı altında son başvuru tarihine kadar çalışma olanağı
 • Direnç, esneklik, sebat ve kendine güdülenme
 • Standart bilgisayar programlarının iyi anlaşılması

İş İmkanları ve Çalışma Fırsatları

 • Dernekler, bölümler
 • Profesyonel kimyasallar birliği
 • Medya kuruluşları
 • Ulusal ve yerel gazetelerin
 • Dergiler
 • Web siteleri
 • Bilim meslek dernekleri
 • Araştırma enstitüleri ve şirketler
 • Üniversiteler ve hayır kurumları
 • Haber bültenleri

Profesyonel mesleki gelişim

Eğitim çok değişir ve organizasyona bağlıdır. Büyük gazete ve dergi organizasyonlarındaki stajyerler normalde resmi eğitim alırlar. Bir deneme süresinin ardından çoğu stajyer gazeteci, bir eğitim sözleşmesi şartıyla temel gazetecilik eğitimini izler.

Tipik olarak bir gazeteci 18 ay boyunca çalıştığında, NCTJ Ulusal Sertifika Sınavlarını (NCE) üst düzey bir gazeteci olarak nitelemek üzere alacaktır.

Bu sınavlara girmek için gazetecinin önce NCTJ ön sınavlarını geçmesi gerekiyor.

Daha büyük organizasyonlarda çalışan gazeteciler de yapılandırılmış eğitim alabilirler: raporlama, yazı, düzeltme, alt düzenleme, düzen, tasarım ve üretim

Küçük ve medyasız kuruluşlar için çalışan yazarlar büyük olasılıkla resmi olmayan işbaşı eğitimi alacaklar. Bu editörlerden, akranlardan ve istemcilerden geribildirim almayı ve daha deneyimli meslektaşlarından öğrenmeyi içerir.

Genel olarak yazarlar açık fikirli olmalı, eleştirileri kabul edebilmeli ve yazı tarzlarında değişiklikler yapmaya istekli olmalıdırlar. Yazar olarak diğer iyi bilimsel iletişimcilerin çalışmalarını düzenli olarak okumanız yoluyla yazınızı geliştirmeyi de öğreneceksiniz.

Bilim endüstrisindeki gelişmelerden haberdar olmak önemlidir. Bilimle ilgili konferanslara katılmak ve herhangi bir ilgili meslek kuruluşuna üyelik kazanmak sektör hakkında sürekli bilgi sürdürmenin bir yoludur.

Kariyer olasılıkları

Birçok kursiyer kariyerlerine küçük bir kitleyle yerel medyada ya da yayınlarda çalışmaya başlar. Yazarlar portföylerini oluşturduktan sonra daha geniş kitlelere sahip daha büyük medya kuruluşları için çalışmayı hedefleyebilirler.

Birçok kıdemli gazeteci ve muhabir yayında ve çevrimiçi gazetecilikte serbest çalışır. Bazıları bilim kitapları yazmaya devam etmektedir. Birkaç yıl sonra yazarlar daha üst düzey editör rollerine geçmeyi deneyebilirler.

Her aşamadaki kariyer gelişimi yetenek, performans ve inisiyatif üzerine bağlıdır. İlerlemek isteyen yazarlar bir editör önünde iyi bir makale almak için her fırsatı aramalı ve tercihen saygın bir kuruluş tarafından yayınlanmalıdır.

Şahsen (etkinliklere katılmak ve insanlara seslenmek) ve çevrimiçi olarak adınızı ve yeteneklerinizi meslektaşlara tanıtmak için diğer profesyonellerle iletişim kurmak hayati önem taşır. Birçok bilim yazarı Twitter ve LinkedIn’in çevrimiçi ağlar için faydalı araçlar olduğunu keşfediyorlar.

Tüm çalışan gazeteciler için mükemmel bir bilgi kaynağı meslektaşları ile iletişim ağı sunan Ulusal Gazeteciler Birliği (NUJ) ‘dir. Bir başka kullanışlı organizasyon ise İngiliz Bilim Yazarları Derneği (ABSW) ‘dir.

Diğer bilimsel yazı türlerine geçiş bir olasılıktır. Örneğin bilim bilgi görevlileri üniversiteler, özel araştırma vakıfları, devlet kurumları, laboratuvarlar, teknoloji şirketleri, bilim ve teknoloji müzeleri, hayır kurumları ve kâr amacı gütmeyen bilim ve sağlık kuruluşları için çalışmaktadır. Ana görevleri kurumlarında araştırma açıklayan basın bültenleri ve diğer materyalleri hazırlamak ve bu araştırmanın hikayelerini hazırlamak için bilim gazetecilerine yardımcı olmaktır.

Bilim yazarları teknik veya tıbbi yazı da yapabilirler. Tıbbi yazarlar ilaç firmaları, sözleşme araştırma organizasyonları (CRO) ve iletişim ajanları için çalışan belirli bir bilim yazarı türüdür. Aşağıdakilerin amaçları için bilimsel araştırmaları belgeliyor ve iletiyorlar:

yeni araştırma sonuçları veya ürünlerin düzenlenmesi, araştırma sonuçlarını veya ürünlerini sağlık profesyonellerine ve halka tanıtmak veya açıklamamak.

Yazarlar sayfa düzeninde ve başlıklarda alt editör olarak çalışarak üretime geçiş yapmak isteyebilirler. İlgili becerilere sahip olanlar ya araştırmacı, muhabir veya sunum yapan olarak yayın gazeteciliğindeki ilgili mesleklere geçebilirler. Dijital medya genişledikçe basılı medya fırsatları düşebilirken fırsatlar artacaktır. Avrupa Tıbbi Yazarlar Birliği (EMWA), MedComms Ağ Oluşturma kuruluşlarına üye olabilirsiniz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir