Endüstri Mühendisliği nedir ve ne iş yapar?

Endüstri Mühendisliği nedir?

Endüstri mühendisleri karmaşık sistem entegrasyonu ve operasyonları için bilim, matematik ve mühendislik yöntemlerini uygularlar. Bu sistemler çok büyük ve karmaşık olduğu için çok çeşitli disiplinlerdeki bilgi ve becerileri olmalıdır. Öğrecilerde iyi çalışabilme yeteneği ve geniş bir sistem perspektifi olması gerekir. Endüstri mühendisleri, istatistiksel analiz, kişiler arası iletişim, tasarım, planlama, kalite kontrolü, operasyon yönetimi, bilgisayar simülasyonu ve problem çözme yoluyla sistematik süreçleri geliştirmek için bilgi ve becerilerini kullanırlar.

Endüstri Mühendisliği Eğitiminin 5 Sebebi

Endüstri mühendisliği eğitimini seçmenin 5 sebebi

Herkesin neyi önereceğine karar vermesi zor. Bu mesleği seçersem kariyerimi nasıl geliştiririm? Bu bölümü bitirirsem buna değecek mi, ve sonunda iyi bir iş bulmanıza yardımcı olacak mı?

Endüstri mühendisliği iş imkanı ve iş ilanları

Bunu çok fazla duyacaksınız. Endüstri mühendisleri bugün neredeyse her sektörde çalışmaktadır. İmalat, teknoloji, donanım, perakende, sağlık vb. iş kollarında endüstri mühendisleri yüksek ihtimal var.

Teknik becerileri iş anlayışıyla birleştirin

Pek çok üniversite, lojistik, tedarik zinciri yönetimi ve analitik gibi alanlarda endüstri mühendislerine eğitim imkanı sunarak mesleklerinde gelişmesine yardımcı olmaktadır. Eğitim verirken de iş imkanları sunabilirler. Bazı alanlarda proje hazırlamanız istenir ve birden kendinizi özel sektörün içinde bulursunuz. Düşünün güneş enerjisi ile çalışan sulama sistemi yaptınız, güneş enerjisi ile yollardaki buzlanmayı önlediniz vb. yarattığınız projeler özel sektörün ilgisini çekecektir. Kim istemez ki firmasına faydalı olacak mühendisi hemen işe almak.

Başka bir bölümden veya daldan da eğitim alabilirsiniz. Endüstri mühendislerinin eğitimi sonucunda işletme yönetimi alanında kendinizi geliştireceksiniz. Bu ayrıca endüstri mühendisliğinde tedarik zinciri yönetimi, pazarlama veya finans konusunda uzmanlaşmış bir personel olmanıza zemin hazırlar. Unutmayın endüstri mühendisi her alanda çalışabilir, sizin kendinizi geliştirmeniz ve çok yönlü olmanız şartıyla. Şu an kullandığınız laptop veya bilgisayarın dizaynını, tasarımını sizler de yapabilirsiniz.

“Karmaşık verileri” anlama

Hepimiz karışık verileri alanının ne kadar zor ve önemli olduğunu biliyor. Bugün her şirket, giderek artan ve karmaşık hala gelen veri yığınlarıyla uğraşmak zorunda kalmıştır. Örneğin şirketteki siparişler, satın almalar, personellerin puantaj sistemleri vb. işlemler artık karmaşık hala gelmiştir ve bir düzen yoktur. Eğer bu verileri düzenli hala getirirseniz firmanızda yönetici olma alanında ilerlersiniz.

Örneklendirelim; 1 yıl önce imal ettiğim makinedeki proje çizimlerini kim yapmıştı, o makinenin imalatında kimler çalışmıştı, hangi malzemeyi kimden aldım, bu makineyi nasıl sevkıyat yaptım, üretim aşamasında hangi hatalar rapor edildi… Eğer bu veriler size ilerde işi geliştirmek için faydalı olacaksa bu bilgilere ulaşmalısınız.

Veri analizinin ve bilimin bir işletmeyi ne kadar fayda edeceğini siz görebilirsiniz, patron görmeyecektir. Yaptığınız her çalışmayı çalışanlarınıza ve üstlerinize bildirin. Reklamınızı ve sunumumuzu eksik bırakmayın. Eğer eksik kalırsanız bu alanda kimse sizin başarınızı göremeyecektir.

Süreçlere odaklanma

Endüstriyel mühendisleri süreçlere daha fazla odaklanır ve süreçleri iyileştirmenin yollarını buluyor. Şöyle de diyebiliriz teknik ve bürokratik konuları 2.plana atar ve işin gerçekleşmesine odaklanır. Bazen sadece düşünmek ve olmasını beklemekle iş yürümeyecektir.

Yazılım üzerine de çalışacaksınız mutlaka. Yazılım ve programa dillerini bileceksiniz. Bu teknolojiden geri kalırsanız yok olursunuz. Mesleğinizin ana hedefe şudur; Yenilikçi ve üreteci olmaktır.

Bir endüstri mühendisi olarak, farklı iş rollerini keşfetmek ve çalışmak için daima imkanınız olacaktır. Derin veri analizi yaparak araştırma yapacaksınız. Veri analizi ve iş analizinde endüstri mühendisliği görev yapmaktadır.

İmalat yaparken üretim katında çalışabilirsiniz. Lojistik mühendisliği, imalat mühendisliği, üretim mühendisliği gibi alt dallarda görev yaparsınız.

Çalışırken seyahat etmelisiniz. Müşterilerinizle yüz yüze temas kurmanız gerekir ve iletişim yönünüz kuvvetli olmalıdır.

Endüstri Mühendisliği maaşı ne kadardır?

Ortalama en az 2200 TL ile başlarlar. Üç yıl sonra da 8000 TL maaş alırlar. İlerleyen zamanlarda 10000 TL civarı maaşa ulaşırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir