Fotoğraf ve Video Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları maaşları iş ilanları

Fotoğraf ve Video Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir?

Mesleğe genel bakış?

Fotoğraf sever misin? Bir video var mı? Fotoğrafçılık mesleğini bir tutku ile birleştirin ve uzmanlığınız haline getirin. Fotoğrafçılar yaratıcı, teknik ve belgesel amaçlar için olağanüstü bir görsel imge yaratıyorlar.

Fotoğraf ve video çekimi sizin amacınız olacaktır. Kamera kullanmayı bileceksiniz. Profesyonel kamera ile videolar çekmek, kurgular hazırlamak işiniz olacaktır.

Fotoğraf stüdyosunda çalışacak dijital kamera, profesyonel kamera, fotoğraflar, fotoğraf çekimi işleri ile uğraşacaksınız. Fotoğrafçılık kursu eğitimi de verebilirsiniz.

Bazı ürünler hakkında bilgi sahibi olunuz; Nikon kamera, nikon kamera, canon fotoğraf makinesi, canon kamera en özelliklerini bilmeniz gereken ürünlerdir.

Resim içeriğine örnek olarak düğün, aile ve bebek fotoğrafları, moda, yemek, mimari ve manzara olabilir.

Profesyonel fotoğrafçıların büyük çoğunluğu bireysel çalışmaktadır. Geri kalanı, yaratıcı işler, yayıncılar ve fotoğraf ajansları da dahil olmak üzere çeşitli işverenler için veya eğitim ve kamu sektörlerinde çalışır.

Fotoğrafçının türleri

Çoğu profesyonel fotoğrafçı, bir alanda uzmanlaşmış, örneğin:

Reklâm, moda, güzel sanatlar, düğün, ticaret ve portre fotoğrafçılığı gibi sosyal alanlarda çalışırlar

Sorumluluklar

 • Müşterilerin istedikleri görüntüleri tartışmak ve bunları nasıl kullanmak istediklerini tartışmak
 • Uygun fotoğrafik konular ve fırsatlar aramak
 • Araştırma yapmak
 • Doğru görüntüyü elde etmek için farklı yer ve koşullarda çalışmak
 • Kameralar, lensler, aydınlatma ve uzman yazılım da dahil olmak üzere çok çeşitli teknik ekipmanların kullanabilmek
 • Fotoğraf konularıyla iletişim kurmak, rahatlatmak, onları teşvik etmek ve yönetmek
 • Natürmort nesneler, ürünler, sahneler, sahne ve arka planlar düzenleme
 • Grafik tasarımcıları, yazarları, galeri yöneticilerini, resim araştırmacıları, editörleri devreye sokan editörleri ve sanat yönetmenlerini de içeren diğer profesyonellerle irtibat kurun
 • Görüntülerin işlenip yönetilmesini yönetmek, teknik problemleri tartışmak, kaliteyi kontrol etmek ve müşterilerin endişeleriyle uğraşmak
 • Albümler ve çerçeveli baskılar gibi bitmiş ürünleri derlemek
 • Geleneksel film ve dijital fotoğrafçılığı anlamak ve endüstri eğilimleri, gelişmeleri ve yeni teknikleri takip etme
 • Örneğin, vurguyu değiştirme, resimleri kırpma, küçük arızaları düzeltme veya etrafında nesneleri hareket ettirme yoluyla görüntüleri dijital olarak geliştirmek için yazılım ile uzmanlık geliştirme
 • Yönetim, planlama çalışması, faturalandırma ve temel muhasebe de dahil olmak üzere işin ticari yönlerini yönetmek
 • İyi bir portföy geliştirme, bir iletişim ağı oluşturma ve gelecekteki görevleri yerine getirmek için kalite ve güvenilirlik konusunda itibar kazanma

Çalışma saatleri

Saatler uzun ve öngörülemeyebilir. Serbest fotoğrafçıların maksimum kapasite ile çalıştıkları, ardından çok az veya hiç iş olmadığı zamanlarda olacaktır. Belli sezonlarda işleri artar veya azalır.

Fotoğrafçılık ve video mesleğinden beklentiler

Hassas ve ağır telefoto lensler ve teçhizat kullanımını içeren spor fotoğrafçılığı gibi bazı çalışma alanları için makul derecede uygunluk gerekli olabilir.

Fotoğrafçılık  büyük şehirlerde yoğunlaşmış olabilir. Kurumsal ve sosyal fotoğraf çalışmaları ülke geneline yayılmıştır.

Seyahat birçok uzman fotoğrafçının hayatının ayrılmaz bir parçasıdır.

Fotoğrafçı ve video mezunlarının kariyer planı

Aşağıdaki konularda bir dereceye kadar eğitim alabilirsin:

 • Sanat ve Tasarım
 • Dijital görüntüleme
 • Güzel Sanatlar
 • Grafiktasarım
 • Basın çalışmaları
 • Fotoğrafçılık.

Beceri

 • Mükemmel teknik beceriler, dijital ve dijital olmayan kameralar ve Photoshop gibi endüstri standardı yazılımlar bilmelisiniz
 • Yaratıcılık ve resim için özel bir göz olmalı
 • Kişilik, azim, sabır ve özveri olmalı
 • Baskı altındaki çalışma, iş yükünü hafifletme ve son teslim tarihlerini karşılama becerisi
 • Bağımsız olarak ve takım halinde çalışabilme, müşterileri, meslektaşları ve diğer işletmelerle yakın ilişki kurabilme becerisi olmalı.

Fotoğrafçı ve video mezunları iş imkanları

Fotoğraf görüntüleme endüstrisindeki şirketlerin yaklaşık yarısı, ticaret veya serbest fotoğrafçılardır ve bu şirketlerin çoğunluğu beş kişiyi çalıştırmaktadır.

Basın ve tıbbi fotoğrafçılık alanındaki işverenlere ek olarak, çeşitli kuruluşlar daimi iş bulma olanağı sunmaktadır:

Polis ‘suç mahallini’ ve adli fotoğraf çekmek adli fotoğrafçıları kullanır.

Bazı müzelerde sergileri kataloglayan ve eğitim materyallerine katkıda bulunan daimi fotoğrafçılar bulunur.

Sokakta çalışan fotoğrafçılar ve düğün / sosyal fotoğrafçılarstajyerler ve asistanları alabilir.

İşyerleri, üniversiteler, yerel yönetimler ve hayır kurumları gibi birçok büyük organizasyon , görsel-işitsel veya pazarlama çalışmalarına dahil olabilecek personel fotoğrafçısı istihdam etmektedir.

Cruise gemileri , tatil şirketleri ve tema parkları fotoğrafçıları sosyal fotoğrafçılık hizmetleri sunmak için kullanıyor. İş genellikle kısa vadeli bir sözleşme ile sunulur ve işe alım genellikle bir ajans aracılığıyla gerçekleştirilir.

Reklam, anten, mimari, kurumsal, belgesel, editoryal, moda, güzel sanatlar, yemek, portre, bilimsel ve teknik, spor, alt-su veya yaban hayatı fotoğrafçılığı konusunda uzmanlaşmış olmalısınız.

Serbest çalışan kişiler, iş üretmek için çeşitli araçlar kullanır; bazıları kendi portföylerine, kendilerini tanıtmaya ve iyi bir iletişim ağı kullanırken, bazıları fotoğraf ajanı kullanır.

Sektörde giderek daha etkili olan bir pazar, artan resim kütüphaneleri ve stok ajansları sayısı da vardır

Kişisel gelişim

Kendi fotoğraf stüdyonuzu kurmayı düşünüyorsanız, özellikle pazarlama ve tanıtım, telif hakkı ve sözleşmeler ile temel defter tutma ve finansal yönetim konularını kapsayan ticari eğitim kurslarına katılın.

Fotoğraf ve video mezunları iş ilanları

Büyük olasılıkla bir fotoğraf stüdyosu asistanı veya asistan fotoğrafçı olarak başlayacaksınız ve zamanla deneyim kazanacaksınız. İş ilanlarında avantajlı duruma gelmeniz için biraz tecrübe ve bilgi yeterli olacaktır.

Sizi istihdam eden fotoğrafçılardan çok şey öğrenebileceksiniz ve bir portföy geliştirme fırsatı bulacak ve diğer fotoğrafçılar ve stilistlerle tanışma fırsatı bulacaksınız. Ayrıca hafta sonları veya sessiz zamanlarda kendi çalışmalarınızı geliştirmek için ekipmanı ödünç alabilir veya stüdyo alanını kullanabilirsiniz.

Müsabakalara girerek, çalışmalarınızı galerilere ve her şeyden önce ağa bağlamaya çalışmak, itibarınızı yükseltmeye ve müşteri tabanınızı genişletmeye yardımcı olacaktır.

Bazı tecrübeli fotoğrafçılar büyük fotoğraf stüdyolarında stüdyo yöneticisi olurlar. Diğerleri, diğer fotoğrafçıların çalışmalarını teşvik eden ve satan ajanlar haline gelir. Pek çok fotoğrafçı, yarı zamanlı öğretim vermektedir.

Fotoğraf ve Video Bölümü mezunları ne kadar maaş alır?

Kendi işini yapanlar aylık 4000TL ile 20000 TL civarı maaş alır. İş yerinizi açtığınız yer önemlidir ve büyük bir etkendir. Bir de ne işinde uzmanlaştığınız da büyük bir etkendir. Düğün fotoğrafçısı ile moda çekimi yapan fotoğrafçıların gelirleri aynı olmayacaktır.

Maaşlı olarak çalışırsanız aylık ortalama 2000 TL civarı maaşınız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir