İngiliz dili ve edebiyatı bölümü nedir ve iş olanakları nelerdir?

İngilizce dili ve edebiyatı diploması ile ne yapabilirsiniz?

Neden bir İngilizce lisan okumalıyım? Sebebi gayet açık dünyanın tamamı ingilizce konuşmak zorunda.

İngiliz dili nedir?

İngilizce dili dünyada 3 milyardan fazla insan tarafından konuşuluyor ve çok popüler bir dildir. Sonuç olarak binlece insan İngilizce öğrenmek için zaman ve para harcamaktır.

İngilizce dili ve edebiyatı diplomasının temel amacı çok çeşitli resmi ve gayri resmi durumlarda insanlarla anlaşabilmek için hizmet vermektir.

Anadili İngilizce konuşanlar sizlerden çok şeyi doğru olmasını isteyebilir ama siz onların dilini, kültürünü öğrenerek zaten başarılı bir iş çıkarmış olursunuz.

İngilizce lisanında ne öğreneceksiniz?

Pek çok derecede olduğu gibi İngiliz dili ve edebiyatı derecesinin özellikleri hangi üniversiteye başvurmayı seçtiğinize bağlıdır.

Bunun yanı sıra, her üniversite bunu bağımsız bir konu olarak sunmaz. Birçoğu bunu dil bilim veya edebiyat gibi ilgili konularda sunacak ve birçoğu diğer ortak konuları ele alacaktır.

Belirli içeriğe göre genel olarak eğitiminizde şunları öğreneceksiniz; konuşma dilinin başlangıç ​​noktalarına, söz dizimi, sözlük dil bilgisi, zaman ve diğer şeyler gibi daha ince noktalara odaklanmasını bekleyebilirsiniz.

Daha sonra, belirli cümlelerin veya dil tuhaflıklarının nasıl ve neden yaygınlaştığını, bazılarının eski haline geldiğini, nadiren kullanılan kelimeleri öğrenmek gibi konuları, dili, tarihsel ve sosyal bağlamı keşfedebilirsiniz.

Bazı dersler, dil ve cinsiyet, sınıf veya ırk arasındaki ilişki üzerine odaklanarak, sosyal teori ile İngilizce dilinin çeşitli ögelerini kullanımını analiz edeceksiniz. Ayrıca, medyada dilin nasıl kullanıldığı hakkında, örneğin haber raporlarının belirli bir şekilde niçin yazıldığı veya hangi başlıkların en dikkat çekici olduğunuz öğreneceksiniz.

İngilizce okumak istesem lisedeyken ne derdiniz?

Özel giriş koşulları farklı kurumlar arasında farklılık gösterecektir, ancak sürekli olarak yararlı ve arzulanan bazı konular bulunmaktadır.

Açıkçası, İngiliz dili ve / veya edebiyatındaki eğitiminizde yararlı bazen de gerekli olacak bir çok bilgiyi öğrenirsiniz.

Bunun yanı sıra tarihin, sosyolojinin veya psikoloji gibi insanlık tarihinin davranışını anlayan konulardaki dilin etkisini incelemeyi seçerseniz değerli bilgi olacaktır.

Genel olarak sanat dersleri yararlı olacaktır. Yazılıma, tartışmaya ve hatta tiyatro ve felsefe gibi daha önceki bir deneyim gibi bir İngilizce dil derecesine başvururken yararlı olacağını ispatlayacak birçok ekstra konulara da eğilim gösterin.

Aynı zamanda, farklı edebiyat türlerinde iyi okuyabilmeniz size yardımcı olacaktır. Romanlar ve şiirler olsun, hatta kendi kısa öykülerinizi yazsanız da, dersin başlamasıyla birlikte İngilizce’nin farklı yönlerine yolculuk edersiniz.

Mezun olduktan sonra, İngiliz dil ve edebiyatı bölümünü  bitirenler ne yapar?

İngilizce dili ve edebiyatı bölümünde bir derece, pek çoğu için çok çeşitli iş olanaklarına kapı açabilir.

Bir İngilizce mezunuyla en sık bağlantılı olan mesleklerden biri, hem ilköğretim hem de orta öğretimde eğitim vermektir, ancak uygun yabancı dil becerilerine sahipseniz İngilizceyi yabancı dil olarak öğretmek ve kurslarda öğretmenlik yaparsınız.

Mezunlar için ortak bir başka kariyer yolu, gazetecilik veya yazarlıktır. Çoğu zaman yüksek lisans eğitimi alındıktan sonra gazetecilik alanında çalışmak istersiniz.

İngilizce mezunları ayrıca pazarlama ve halkla ilişkiler alanlarında İngilizce dilinin daha ince noktalarını güçlü bir şekilde kavramak işverenlerden tarafından beğenilen bir özelliktir. Bir çok işveren İngilizce diline hakim personeller ile işlerini geliştirmekte çok rahat olurlar.

Bunun yanı sıra, saygın bir kurumdan güçlü bir derecenin kazanılması sizin kariyerinizi yönlendirecektir. Yurt dışında yapılacak yüksek lisans ve eğitim o kültür hakkında sizi çok hızlı geliştirecektir.

Hangi ünlü insanlar İngiliz edebiyatı eğitimi aldı?

Kamu hayatında tanınmış birçok kişi İngilizce dil bilgisine sahiptir ve çoğu nitelikleri ile doğrudan ilgili endüstrilerde çalışır.

Clive Barker, romancı Susan Hill ve yazar Michael Morpurgo gibi pek çok ünlü yazar İngilizce dili ve edebiyatı mezunlarıdır.

Yönetmen Danny Boyle ve aktör James Franco. Bir takım iş dünyası liderleri, politikacılar ve kamu görevlileri, hepsi de kamu yaşamına ve topluma büyük katkıda bulunanlar İngiliz dili ve edebiyatı mezunudur.

İngilizce dili ve edebiyatı mezunları ne kadar maaş alır?

Yaptığı işe göre değişmekle beraber ortalama 2500 TL maaş alırlar. Diğer iş kollarında da var olduklarından bir çok alanda etkin çalışmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir