GENEL

İngilizceyi güzel konuşma yolları

Güzel İngilizce konuşmak için 10 yöntem

İngilizceyi başarılı bir şekilde öğrenmek için ne gerekiyor? Çalışkanlığınız ve olumlu bir tutum gibi bazı özellikleriniz ancak herhangi bir konuyu öğrenmenize yardımcı olur

Ancak bir dil öğrenirken hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak daha belirli ipuçları vardır. İşte sizde bu yönlerde kendinizi geliştirir ve rahat olursanız İngilizce dilinin çok rahat bir şekilde konuşursunuz.

Unutmayın altın kural kelimeleri zihninizde kurgularken İngilizce olarak anlamak. Sakın zihninizi tekrar İngilizceden Türkçeye çeviri yaparak yormayın.

Parçalayın ve kurun

İngilizceyi iyi konuşmak için aynı anda birkaç şey yapabilmeniz gerekir. Uygun kelime dağarcıklarını bilmek, doğru grameri ve cümle kalıplarını kullanmak, doğru sesler çıkarmak, anlatmak için duygu vermek, ritmi yakalamak ve tonlama üretmek gerekir.

Bu unsurları ayrı ayrı çalışın ve daha sonra tüm unsurları birleştirerek okumayı, konuşmayı deneyin.

Etkileşimde bulunmayı öğrenin

Bir konuşma başka biriyle etkileşimdir ve konuşmayı olduğu kadar dinlemeyi de içerir.

Yabancı biri ile konulurken dediklerimi anlıyor musun diye sorun ki iletişime zorlayın. Ve ya fikirlerinize katılıp katılmadığını sorun ki onunda konuşmasına fırsat verin. Dil öğrenmede ana mantık karşı tarafı dinleyerek olmalıdır.

Vücut dilini kullan

Sözsüz iletişim, etkili İngilizce konuşanlar için bile etkili konuşma için çok önemlidir. Açıklamalar veya vurgu için hareketleri, vücut dilini ve yüz ifadelerini kullanın. Diğer kişinin beden dili tarafından ne söylediklerini okumaya çalışın.

Duruşunuzu veya oturuşunuzu da düşünün. Ayakta durma ya da oturma biçimi kişinin o iletişimdeki durumunu özetleyecektir. Sıkılan biri vücut şeklinden durumunu yansıtacaktır.

Bir şarkı söyle!

Müzik dinleyerek ve söyleyerek İngilizce konuşma öz güveni kazanırsınız. İnternet’teki en sevdiğiniz şarkıların şarkı sözlerini arayın ve daha sonra yüksek sesle şarkıyı söylemeye çalışın:)

Eğer utangaç iseniz evde yalnız başınıza şarkı söyleyin.Bazı arkadaşlarınızla birlikte olun ve biraz İngilizce karaoke yapın.

Cesur ol asla çekinme

İngilizcenizi geliştirmek için doğru karaktere ihtiyacınız var. Partide insanlarla konuşmak, kaybolmuş bir yabancıya yaklaşmak ve yardım etmek bir fırsattır. Herhangi bir dili öğrenmedeki en ucuz yöntem pratik yapma fırsatıdır.

Unutmayın! her hata öğrenmek için bir fırsattır. Bu yüzden zaman zaman bazı hatalar yapmaktan utanmayın. Bu insanın en doğal halidir çünkü bilmediğiniz bir şeyi öğrenmeye çalışıyorsunuz. Bırakın ne derlerse desinler.

İngilizce düşünün

Bu yöntem konuşulan İngilizceyi iyileştirmenin mükemmel bir yoludur ve istediğiniz zaman istediğiniz yerde yapabilirsiniz. Evde bir yemek hazırlamak gibi günlük görevleri yaparken kendinizle konuşabilirsiniz.

Uykudayken gün içindeki olayları İngilizce olarak kendinize anlatın. Korkmayın kendi kendine konuşana deli demezler.

Konuşmalarınızı kayıt yapın

Kendi sesinizi duymaktan hoşlanmamanıza rağmen İngilizcenizde neyin yanlış olduğunu bulmak için çok kullanışlı bir yoldur. Konuştuğunuzu kaydedin ve dinleyin.

Kendinizi hiç motive olmuş hissetmiyorsanız tekrar İngilizce konuşmaya başlamak için iyi hissettiğiniz şeyleri yapın.

İngilizce bir günlük tutun veya notlarınızı ingilizce tutun

Geceleri uyurken düşüncelerinizi İngilizce olarak kaydedin. günlük tutmayı seviyorsanız ingilizce günlük tutun. Sonuçta bir amaç olursa o dili daha iyi öğrenirsiniz.

Ekstra ders alın

Ekstra uygulamaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız ve diğer İngilizce öğrencilerle etkileşim kurmak istiyorsanız bir konuşma sınıfı veya dersi size faydalı olacaktır.

İngilizce konuşan arkadaş bulma

Eğer İngilizce dilini veya başka biri gerçekten öğrenmek istiyorsanız küçük bir çaba daha göstermelisiniz. O dili ana dili olarak konuşan biri ile tanışmak. Ülkemize gelen yabancıların nasıl olur da 6 ayda Türkçe öğrendiklerine hepimiz şaşırırız. Bu kural yani ana dili olan insanlarla tanış mantığı bu örnek için verilebilir.

Ana dilini öğrenmek istediğiniz kişilerle arkadaş olun ve onlarla zamanınızı geçirin. Artık günümüz global dünyasında sınırlar olmadığından yabancı ülkelerdeki insanlarla tanışma imkanlarımız vardır.

En basit ve eğlenceli olan yöntem ana dili olarak konuşan bir ile arkadaş olmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir