İstatistik bölümü nedir ve iş imkanı nedir?

İstatistik bölümü nedir

Bu büyük görevle çok şey yapabilirsiniz! İstatistik bölümleri iş, akademisyenler, sanayi, devlet, tıp, yayıncılık, bilimsel araştırma ve daha pek çok alanda çalışabilir ve kariyer yapabilirler.

İstatistik nedir? İstatistikler veri toplama, çizelgeleme, analiz etme ve yorumlama teorileri ve yöntemleri üzerine yoğunlaşmaktadır. Olasılık, varyans, istatiksel veriler, istatistik veriler, istatistik veri analizi, veri analiz yöntemleri, istatistik yöntemler hakkında bilgi sahibi olunuz.

İstatistik dalında yüksek lisans derecesi seçen lisans öğrencileri, İstatistikte Lisans (Bachelor of Arts) veya Lisans (Bachelor of Sciences) (BS) yapabilir. BA derecesi, Liberal Sanatlar Üniversitesi tarafından sunulmaktadır. BS derecesi, Fen ve Mühendislik Fakültesi aracılığıyla sunulmaktadır.

Amerika’da kurulmuş istatistik firması ne yapıyor?

Altta size Amerika’da istatistik alanında uzmanlaşmış bir firmanın vizyonunu ve misyonunu anlatıyoruz. Eğer bu meslek nerelerde çalışır ve misyonu ne olmalı diyorsanız inceleyiniz. Zaten bu mesleği batılı merkezli firmalardan dolayı ihtiyaç duyulmuş ve geliştirilmiştir. Bir çok devlet de istatistik için bilgilerini toplar ve bir planlama yapar. O yüzden verileri toplamak ve değerlendirmek toplum yararına bir iş sayılır.

İstatistik Danışma Merkezi

Statstics ve Data Science yardım ve işbirliği sunuyoruz. Hizmetlerimiz, pilot çalışmaların ve anketlerin planlanmasından, veri bilimi ile metodolojik yardım, özel görevler için yazılım geliştirme ve veri analizinden oluşur. Bu hizmetler, Minnesota Üniversitesi üyeleri ve iş dünyası da dahil olmak üzere tüm toplum tarafından kullanılabilir.

Müşterilerle çalışırken ihtiyaçlarınızı dinler ve araştırmanızın sorularını, hedeflerini anlamak için sizinle birlikte çalışırız. İstatistiksel ve veri bilimi soruları açısından sorunlarınızı formüle etmenize aktif olarak katılmakta ve yardımcı oluyoruz.

O halde bu sorunları çözmenize yardımcı oluruz ve çözümler makul, anlaşılabilir olana kadar sizinle çalışırız. Modern veri bilimi yöntemlerini kullanarak neler çözülebilir ve neyin çözülemeyeceği konusunda sizinle tam olarak iletişim kurarız.

Her yıl üniversite araştırmacıları, topluluk ve iş ortaklarıyla çok geniş bir proje yelpazesinde çalışıyoruz. İhtiyaçlarınıza ve sorularınıza bağlı olarak, hızlı cevaplar verebilir veya soruları araştırma yoluyla çözebiliriz.

Yaptığımız çalışma

Ekibimiz, veri analiz ihtiyaçlarınızı karşılamaya hazır. Her seviyede araştırma ve veri yorumlamada yardımcı olabilecek deneyime sahibiz.

Uzmanlarımız sizlere nasıl yardımcı olacak

Tasarım deneyleri ve anketler için uygun analizleri seçeriz. Uygulamaları sonuçları yorumlamak için istatistik yöntemlerini kullanırız ve bunları sizin anlayacağın şekilde sunum yaparız. Tabi ki bilim metotlarını kullanacağız ama sizlerin de anlaması için uygun bir dil kullanmak zorundayız.

Yaptığımız çalışmalardaki kullandığımız metotları belirterek size bilgi verir ve teknoloji sonuna kadar kullanırız.

Akademik ve işletme ile işbirliği araştırma

Açık araştırma sorularına cevap vermeyi gerektirebilecek ortak bir proje ile ilgileniyor musunuz? Sorularınız halihazırda mevcut Data Science araçlarının cevaplarından daha zorlayıcı mısınız? İstatistik Araştırma ve Uygulama Alanları Enstitüsünün (IRSA) misyonu, bu gibi ortak ve disiplinler arası projelerde yer almaktır.

Uygun işbirliklerine her zaman açık olduğumuz bildiririz. Üniversitelerle ve kuruluşlarla her zaman ortak çalışma, proje yürütme misyonumuz vardır. Bu gibi konularda herhangi bir ücret talep etmiyoruz Bilim insanlarına da bizimle ortak çalışma yapmaları için her türlü desteğe hazırız.

Verilerinize ve gizliliğinize saygı duyuyoruz

İstatistik Araştırma Enstitüsü ve Uygulamaları (IRSA) ve İstatistiksel Danışmanlık Merkezi tamamen anlaşılır bir şekilde gizlilik ve mahremiyete saygı göstermektedir. Biz  asla verilerinizi, projelerinizi, iletişim bilgilerinizi, fikirlerinizi hiç bir kimseyle paylaşmayız.

Gizli ve hassas bilgileri nasıl koruyacağımız biliriz ve bu konuda çok hassas olduğumuzu bildiririz. Çalışanlarımız da aynı özveri ile çalıştığını bildiririz ve bu konuda size her türlü şartları sağlama garantisi vermekteyiz.

Bazen üniversite veya kuruluşlarla ortak projelerimiz olmaktadır. Eğer proje gereği toplum yarına bir çalışma olacaksa bunu insanlarla paylaşmayı kendimize görev biliriz. Çünkü istatistik toplum yararına yapılan bir çalışmadır. Mesela ülkenizde ne kadar AIDS hastası var gibi konular önemlidir.

İstatistik bölümü mezunları ne kadar maaş alır?

Ortalama 1900-2300TL civarında maaşları vardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir