Kıdemli vergi uzmanı vergi müfettişi ne yapar? nasıl olunur maaşı ve iş ilanları

Kıdemli vergi uzmanı/vergi müfettişi nedir? ne iş yaparlar?

Kıdemli vergi uzmanları kuruluşların ve kişilerin doğru miktarda vergiyi doğru zamanda ödediğinden emin olmak için çalışırlar. Vergi kaçakçılığını tespit etmek ve araştırmaktan sorumludurlar ve tartışmalı davalarda bağımsız temyiz mahkemelerde görev alır.

Rol aynı zamanda bir dizi vergi ile ilgili konuda bireylere, işletmelere ve kuruluşlara bilgi sunmayı da içeriyor.

Sorumluluklar

Kıdemli vergi uzmanları maliye bakanlığı birimlerine sunulan vergi beyannamelerinin ve hesapların doğruluğunu araştırırlar.

Görevler şunları içerir:

 • Şirketlere, ortaklıklara, kuruluşlara ve kişilere vergi mevzuatını uygulama
 • Hesapları incelemek
 • Dolandırıcılığı araştırmak
 • Vergilendirme konularında şirketlere, ortaklıklara, kuruluşlara ve bireylere uzman tavsiyelerde bulunmak
 • Vergi mükellefleri, muhasebecileri veya avukatları ile vergi konularını tartışmak
 • İtiraz edilen davalarda maliye bakanlığını bağımsız temyiz mahkemelerinde temsil etmek
 • İşletmenin tam olarak nasıl çalıştığını bulmak için bir işletmenin mali denetimini yapmak
 • Vergi hukukunun doğru bir şekilde uygulandığından emin olmak için ticari hesapların yönlerini ayrıntılı olarak gözden geçirmek
 • Tutulan kayıtları incelemek ve sahibi veya yönetim kurulu müdürlerinin yaşam tarzı gibi faktörleri göz önünde bulundurmak
 • Soruşturma sırasında iş yerlerini ziyaret etmek ve yüz yüze görüşmek
 • Mükelleflerin profesyonel danışmanlarına, muhasebecilerine veya avukatlarına dava açmak

Kıdemli vergi uzmanı/vergi müfettişi maaşları ne kadardır?

Kıdemli vergi uzmanı/vergi müfettişi 3500 TL ile 5500 TL aralığında değişmektedir.

Gelir rakamları sadece bir rehber niteliğindedir.

Çalışma saatleri

Bazen uzun çalışma saatleri gereklidir. Esnek çalışma saatleri yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur.

Meslekten beklentiniz ne olmalıdır

İş mesaisi genellikle ofiste gerçekleşir. Bazen toplantılar ve ziyaretler de gerçekleşir. Hareketli bir istihdamı olmasına rağmen çalışma kariyerinizi aynı birimde tamamlayıp emekli olmanız mümkündür. Siyasi faaliyet konusunda bazı kısıtlamalar vardır. Vergi müfettişleri derneğine üye olmalısınız. KPSS puan türü vergi müfettişi veya vergi müfettişi alımı yapılır. KPSS puan türleri; KPSS P14, KPSS P4, KPSS P19, KPSS P24

Kıdemli vergi uzmanı/vergi müfettişi nasıl olunur?

Vergi müfettişi olmanız için İktisadı ve idari bilimler fakültesi mezunu olmanız gerekmektedir. KPSS sınavı ile barajı geçip atama içi başvuru yapmanız gerekir. Vergi müfettişliği ve ya vergi müfettiş yardımcılığı için atama olduktan sonra yazılı ve sözlü mülakata girersiniz. Bu sınavı da geçtikten sonra atamanız olur. 10 yıl bu alanda tecrübe edinirseniz vergi başmüfettiş olarak atanırsınız.

Beceri

Göstermeniz gereken beceriler şunlardır:

 • İletişim becerileri
 • Bağımsız düşünme
 • Analitik ve problem çözme becerileri
 • Karar verme ve görüşleri açık bir şekilde savunma becerisi
 • Ekip çalışmasına yatkınlık
 • Planlama ve organizasyon becerileri
 • İş yoğunluğuna ve müşteri ihtiyaçlarına karşılık verebilmek
 • Çalışmaya müşteri odaklı bir yaklaşım

Kıdemli vergi uzmanı/vergi müfettişi iş imkanları ve iş ilanları

Devlet kurumlarında çalışabilirsiniz. Maliye bakanlığı, sayıştay, vergi kurumları, vergi daireleri vb. devlet kurumlarında çalışabilirsiniz. Eğer isterseniz de serbest olarak çalışır firmalara danışmanlık hizmeti verirsiniz.

Profesyonel mesleki gelişim

Karmaşık vergi davaları ile uğraşmak, müşteriler ve profesyonel danışmanlar ile irtibat halinde olmak, devlet organları ile beraber çalışma fırsatı yakalamak.

Kariyer olasılıkları

Kıdemli vergi uzmanları dolandırıcılık ve kovuşturma ile uğraşan birimde çalışmaya devam edebilir. Bazıları yeni üst düzey vergi uzmanlarını eğitmeye ve geliştirmeye devam ediyor. Yani belli alanlarda uzmanlaşmalısınız.

Başka bir olasılık vergilendirme rejiminde yapılan değişiklikler konusunda hükumete danışmanlık yaparak vergi politikası tavsiye çalışmasına destek vermektir.

Alternatif olarak proje yönetimi de dahil olmak üzere çeşitli yönetim pozisyonlarına görev alabilirsiniz. Vergi konusunda özel sektöre de danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.

Halk arasında en çok merak edilen konular şunlardır. Eğer bu konulara odaklanırsanız bölgenizde tanınmış ve saygın kişi olabilirsiniz. Vergi, e vergi, maliye, maliye bakanlığı, büyük mükellefler vergi dairesi, vergi müfettişleri derneği, müfettiş, genel muhasebe, vergi denetim kurulu, vergi raporu, vergi mükellefi, vergi dairesi başkanlığı, vergi müfettişliği nasıl olunur, mükellefin görevleri, vdk duyurular, vergi müfettiş yardımcılığı, vergi şikayet, vergi incelemelerinde uyulacak usul ve esaslar hakkında yönetmelik, vergi denetim kurulu başkanlığı, vergi müfettişi ne iş yapar, bakanlık müfettişi, müfettiş yardımcısı, mali denetim, maliye giriş, vergi incelemesi, uzman vergi, vergi müfettişliği, vergi uzmanı, müfettiş yardımcılığı, müfettişler derneği, maliye müfettişi, müfettiş nasıl olunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir