Makine mühendisliği ne yapar? çalışma alanları ne kadar maaş kazanırlar

Makine Mühendisi ne yapar

Bir Makine Mühendisi, mevcut bir tasarımın iyileştirilmesi veya orijinal bir ürünün oluşturulması biçiminde olmak üzere daha yüksek verim sağlayan makinelerin ve fikirlerin tasarımına odaklanır.

Bir Makine Mühendisi bu tür tasarımları tasarlar ve dener, yeni ürünlerin nasıl performans gösterdiğini, stres, işlev ve kapasite testlerini tamamlar ve verileri dikkatle kaydeder. Sonunda, çalışmalarınız makinelerimizin çalışma biçimini geliştirmeye doğru gidiyor, bu da endüstrimizi ve verimliliğimizi daha iyi ve daha hızlı hale getiriyor.

Kazanılan becerilerinizi nasıl kullanabileceğiniz konusunda Makine Mühendisi olarak birçok seçeneğiniz var. Makineleri seviyorsanız ve yeni fikirlerle uğraşmayı seviyorsanız, yeni ekipman tasarlayabilirsiniz. Sonuçta, insanın tanıdığı her araç, bir fikirden başka bir şey değildir. Var olan bir modeli verimliliğini artırmak ya da daha fazla özellik eklemek için uğraşmaktır.

Örneğin evde bulaşık makinesini kullanılması. Daha az enerji tüketen, gerekli yıkama döngüsünü kısaltacak veya yenilenebilir bir kaynakta çalışan tasarımlar oluşturursunuz.

Uçaklara, arabalara, trenlere, pompalara, türbinlere ve cihazlara ek olarak motorlu olmayan ürünler ve fikirlerle de çalışıyorsunuz; Örneğin, dev bir binanın havalandırma sistemi. Bu tür bir konumda, kanal malzemelerini araştırıyorsunuz, bina tasarımının kapasitesini analiz ediyorsunuz ve binanın her bir bölümüne eşit ısı ve soğutma faydaları sağlayacak olan bir uygulama planını oluşturuyorsunuz.

Bütün bu seçeneklerle, Uzayda yani ayda kullanmak üzere bir kumul arabası tasarlayabilir veya karmaşık ameliyatlarda kullanılan kendinden motorlu kelepçe kullanabilirsiniz. Spesifik projelerinizden bağımsız olarak, geri bildirimin her gün kullandığı ürünleri geliştirmek için ayrıntılara, buluşlara ve yaratıcılığa dikkat etmeniz gerekecektir.

Makine Mühendisi olmalı mıyım?

Bir Mücadeleye Hazır mısınız? : İnisiyatif alabilir ve birden yeni projelere atılabilir misiniz?
Güvenilir: İyi bir iş yapmak için her zaman güvenilir bir kişi misiniz?
Mantıksal Düşünce: Bilgileri analiz etmek ve sorunları çözmek için adım adım bir yaklaşım uygulamalısınız

Mesleğe genel giriş

Makine mühendisleri tipik olarak enerjinin üretilmesi, dağıtımı ve kullanımı ile ilgilidir; Malzemelerin işlenmesi; imalat sistemlerinin kontrolü ve otomasyonu; makinelerin tasarımı ve geliştirilmesi; ve çevre sorunlarına çözümler.

Araştırma, test imalatı, operasyonlar, pazarlama ve yönetim, Makine Mühendisleri pratiği ile ilişkili diğer önemli faaliyetlerdir.

Makine mühendisleri, kişisel yaratıcılık, geniş bilgi ve çok yönlülük ile karakterizedir. Ayrıca, değerli ve güvenilir multidisipliner ekip üyeleridir.

Çalışmalarının temelini oluşturan teknik alanlar mekaniği, enerji transferi ve dönüştürme, tasarım ve üretim ve mühendislik bilimleridir. Analiz, modelleme, tasarım ve sentezi akıllıca kullanarak yaşam kalitesini yükseltmek için önemli sorunları çözerler.

Makine mühendisleri, örneğin uzay mekiği araçları, her boyutta ve şekildeki uçak, otomobiller, türbinler, pompalar, enerji santralleri ve fabrikalar da dahil olmak üzere geniş bir ürün ve sistem yelpazesinden sorumlu ekipler üzerinde çalışırlar.

Makine mühendisi çalışma alanları ve işe alımı

Aklınıza gelebilecek hemen hemen her makine veya işlem bir makine mühendisi tarafından etkilenmiştir.

Soğutma, mikrodalga pişirme, yüksek ses sesi üretimi, nakliye, iletişim ve kopyalama gibi günlük kolaylıklar, mekanik ve diğer mühendislerin birlikte gerçekleşmesi için birlikte çalıştığı için ekonomiktir.

Makine mühendisleri şimdi geleceğe yönelik projeksiyonlar bu uzmanlık alanındaki profesyonellere uzun vadeli bir ihtiyaç olduğunu gösteriyor. USA’de yaklaşık 3 milyon mühendisin yaklaşık% 20’si makine mühendisleridir.

Mezun olmak ve sonrası

Makine mühendisliği derecesi, mühendislik mesleğinde başarı elde etmek, ayrıca iş, hukuk ve fen dallarında olmak üzere diğer disiplinlerdeki ileri eğitim ve başarı için mükemmel bir temel oluşturmaktadır.

Makine mühendisliği mezunları için mesleki fırsatlar listelemek çok fazladır. Mezunlarımız sadece mühendis olarak değil aynı zamanda kurumsal liderler, profesörler, mucitler, yenilikçiler, avukatlar ve tıp doktorları olarak öne çıkmak için devam ettiler.

Mezunlarımız tüm dünyada en küçükten en büyük varlığa kadar değişen şirketlerdedir

Lütfen bugün neler yaptıklarını düşünmek için biraz zaman ayırın. Bir ışık açtı, bir kapı açtın mı, asansöre binip arabayla mı seyahat ettiniz, yoksa bir bilgisayar kullanıyor muydunuz? Bu sorunun cevabı evetse, faaliyetleriniz makine mühendisleri tarafından yaratılmıştır.

Makine mühendisleri odası kaydı kesinlikle yapılmalıdır

Makine imalatı, bileşenlerin, cihazların veya sistemlerin tasarımı, üretimi ve işletimi ile ilgilidir:

  • Isı eşanjörleri, buzdolapları, havalandırma sistemleri
  • Lazerler, hassas makine ve nano teknolojiyi içeren üretim teknolojileri
  • Biyomedikal cihazlar
  • Otomobiller, uçaklar ve diğer araçlar
  • Robot, mekatronik ve makinelerin elektronik kontrolü
  • Tahmini bakım ve güvenilirlik teknolojileri
  • Sanal gerçekliği kullanarak makine ve sistemlerin modellenmesi
  • Lisans öğrencileri için özel olarak tasarlanmış son teknoloji laboratuvarları; Makine Mühendisliği Bölümü için özel ve ayrıcalıklı alanlardır.

Makine mühendisliği taban puanlarını ÖSYM sayfalarından inceleyiniz, makine mühendisi iş ilanlarını ve makine mühendisi çalışma alanlarını araştırınız.

Makine mühendisliği maaşları ve ne kadar maaş kazanırlar

Makine mühendisleri odası kaydı kesin yapınız.

Makine mühendisleri ve lisansüstü eğitim planları için başlangıç maaşları 1900TL. Deneyimle olanlar 3500TL. Baş mühendis olarak üst düzey bir seviyeye ulaşıldığında 10000TL civarı olur

Maaşlar şirkete göre değişmekte ve bazı sektörler talebe göre yüksek maaşlar almaktadır. Gelir rakamları sadece bir rehber niteliğindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir