Protez Diş Teknisyeni nedir? ne iş yapar? maaşı ne kadar?

Protez Diş Teknisyenleri ne yapar?

Bir Protez Diş Teknisyeni olarak, diş hekimleri tarafından gönderilen spesifikasyonlara göre köprüler, taçlar ve protezler gibi diş protezleri yaparsınız . Diş Laboratuvarı Teknisyenleri, ortodontik cihazlar, taçlar ve köprüler, tam diş protez, kısmi diş protez veya seramikler üzerine odaklanarak çalışacaklar.

Bu kariyerde büyümek için, kendi laboratuvarınızı açabilir ya da bir yönetici, denetçi olabilirsiniz. Ancak başlangıçta el becerilere sahip olmalısınız. Laboratuvar araç gereçleri hakkında bilgi sahibi olmalılar. İnsan anatomisi hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Ayrıca biraz sanatsal olmalı ve çok detaylı ve kesin bir çalışma için bir eğitime sahip olmalısınız. Bu, insanların onlarla birlikte çok uzun zamandan beri gözle görülür bir yerde taşıyacakları bir şeydir. Çalışmalarınıza gurur duyarsanız ve çalıştığınız diş hekimlerinden aldığınız olumlu yorumlar sizi memnun edecektir. Protez diş yaparken mesela eseriniz inceleceksiniz ve sanatsal bir ürün ortaya çıkacaktır.

Diş teknisyeni olarak diş protez teknoloji hakkında bilgilerinizi güncel tutmalısınız.  Laboratuvar araç gereçler hakkında teknolojik gelişmeleri takip etmelisiniz. Tıbbi laboratuvarlar yönetmeliklerini incelemelisiniz. Diş modeli resimlerini çizebilmelisiniz.

Diş Protez teknisyeni olmalı mıyım?

Güvenilir: İyi bir iş yapmak için her zaman güvenilir biri olmalısınız.

Detay Odaklı: Bütün küçük detaylara dikkat edin.

Yüksek kontrol sahibi: Zor işle mücadeleyi seviyorsunuz.

Diş Protez Teknolojisi nedir

Diş Protez Teknolojisi hem bir bilim hem de bir sanattır. Her diş hekimi hastasının ihtiyaçları farklı olduğu için, bir diş laboratuvarı teknikerinin görevleri kapsamlı ve çeşitlidir. Diş teknisyenleri, lisanslı bir diş hekiminin talebi olmadan hastalarla doğrudan nadiren çalışsalar da, diş bakımı ekibinin değerli üyeleridir. Detaylı yazılı talimatları takip ederek ve hastanın dişlerinin veya ağız yumuşak dokularının izlerini (kalıpları) kullanarak diş hekimleri ile doğrudan çalışırlar:

 • Tüm dişlerini eksik olan hastalar için tam protezler
 • Bir veya birkaç diş eksik olan hastalar için çıkarılabilir kısmi protezler veya sabit köprüler
 • Dişler için orijinal boyutlarını ve şeklini geri yüklemek üzere tasarlanmış kapaklar olan taçlar
 • Hastanın estetiğini ve fonksiyonunu geliştiren kaplamalar
 • Dişleri düzeltmek ve korumak için ortodontik aletler ve splintler

Diş teknisyenleri mumlar, plastikler, kıymetli ve değerli olmayan alaşımlar, paslanmaz çelik, çeşitli porselen ve kompozitler veya polimer cam kombinasyonları gibi çeşitli malzemelerle çalışırlar. Birçok teknisyen, laboratuvar prosedürlerini gerçekleştirirken gelişmiş alet ve ekipmanların kullanımı konusunda beceri kazanır. Teknisyenin, hem çekici görünen hem de işlevsel olan diş değişimlerine yardımcı olması önemlidir.

Kariyer Avantajları

Esneklik: Diş laboratuvarı teknolojisi, ilerleme için çeşitli fırsatlar sunan esnek bir kariyerdir. Deneyimli teknisyenler, teknik veya iletişim becerilerine dayalı olarak ticari laboratuvarlarda iyi ücretli pozisyonlar bulabilir, daha büyük laboratuvarlarda bölüm başkanları olarak gözetim sorumluluklarına sahip olurlar veya potansiyel olarak kendi laboratuvarına sahip olabilirler. Diş teknisyenleri aynı zamanda eğitim programlarında diş tekniği dersleri verebilir ve bilgilerini prostetik materyal, alet ve ekipmanın araştırma, satış ve / veya pazarlaması için uygularlar.

Bağımsızlık: Teknisyenler, çalışmalarının çoğunu yakın gözetim olmaksızın yerine getirirler. Çoğu zaman, tüm bir projeyi baştan sona tamamlamaktan kaynaklanan memnuniyeti yaşarlar.

Yaratıcılık: Diş laboratuvarı teknolojisi, bir sanatçının becerisini ve dokunuşunu gerektirir. Teknisyenler protez yaparken yaratıcı olmalı.

Güvenlik: Diş teknisyenleri tarafından uygulanan hizmetler her zaman gerekli olacaktır. Nüfus büyüdükçe, bu kişilerin beslenme, görünüş ve konuşma yeteneklerini iyileştiren protezler talebi devam edecektir.

Kişisel olarak başarılı gözükmek: Diş teknisyenleri, değerli sağlık hizmeti sağlamaya ve hastaların ağız sağlığını ve benlik imajını olumlu yönde etkilemeye yardımcı oldukları memnuniyetini yaşar. Teknisyenler, diş sağlığı hizmetlerinin verilmesinde önemli bir rol oynamakta ve bir el yapımı ürünü üretmekten gurur duymaktadırlar.

Diş protez teknolojisi bölümü

Teknoloji ve materyaldeki ilerlemeler ile restore ve kozmetik diş hekimliği için artan bir talep var. Sonuç olarak, şu anda diş laboratuvarı teknisyenleri için büyük bir talep var. İstihdam fırsatları önümüzdeki yüzyılda gayet iyi olacaktır.

Çoğu diş laboratuvarı teknisyeni, 2 ile 200 kişiyi istihdam eden ticari diş laboratuvarlarında çalışır. Ortalama bir laboratuvar, diş protezi hizmetlerinin tamamını sunabilecek veya belirli bir protez türünü (örneğin, çıkarılabilir kısmi protez, taç ve köprü vb.) Üretebilecek yaklaşık beş ile on teknisyen istihdam etmektedir.

Ek olarak, özel diş hekimliği ofislerinde diş hekimleriyle birebir temas kurmayı seven teknisyenler için bazı fırsatlar bulunmaktadır. Dental okullarda, hastanelerde ve diş protezi materyalleri üreten şirketlerde istihdam olanakları da bulunabilir. Diş laboratuvarı teknoloji eğitim programları, deneyimli teknisyenler için bazı öğretim pozisyonları sunmaktadır.

Kazanç Potansiyeli

Bir diş laboratuvarı teknisyeninin maaşı öncelikle gösterilen becerilere ve belirli pozisyon ve coğrafi istihdam alanı ile ilgili sorumluluklara bağlıdır. Diş teknisyenleri, benzer eğitim ve tecrübeye sahip diğer sağlık mesleklerinde çalışan personele eşit maaş kazanabilirler. Deneyimli teknisyenler, ticari laboratuvarlarda önemli memnuniyet ve ödüller kazanabilirler veya daha fazla bağımsızlık için kendi diş laboratuvarlarını açarak serbest meslek sahibi olmayı tercih edebilirler.

Protez Diş Teknisyenleri ne kadar maaş alır

Diş teknisyenleri maaşı şu şekilde belirlenir. Bu durum bazen yeteneğinize veya kendi işinize göre değişmektedir. Ama ortalama 2500 TL maaşları vardır.

3 thoughts on “Protez Diş Teknisyeni nedir? ne iş yapar? maaşı ne kadar?

 • 28 Mart 2018 tarihinde, saat 21:06
  Permalink

  Sitresli ve yorucu bir iş saatleri normal günlük 6ila-10saat arası laboratuvar ve iş durumuna göre değişir aylık bölüme ve kaliteye göre artar o rakam en düşük olarak ele alınmıştır bu rakam a ben 2012de çalışıyordum klasik (Toroslar protez) ustasiyim bizim bölüm aylıklari 3-6 bin arası porselen ustaları 3-8bin arası alt yapı metal modelaj alçı bölümleri 2.5-5bin arası değişiyor

  Yanıtla
 • 26 Aralık 2017 tarihinde, saat 20:43
  Permalink

  2500 TL civarında maaşları oluyor ama bu mesleği aktif yapanların da mesajlarını burada görürsek faydalı olacaktır

  Yanıtla
 • 2 Ekim 2017 tarihinde, saat 19:42
  Permalink

  Bu mesleği yapan var mı ne olur yazsın, ne kadar maaşları var?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir