Türk dili ve edebiyatı, Türkçe öğretmenliği, Türk halk bilimi mesleklerine bakış

Türk dili ve edebiyatı, Türkçe öğretmenliği, Türk halk bilimi mesleklerine bakış nasıl olmalıdır?

Biz bu konuyu şöyle anlatacağız. Yabancılar Türk dilini, kültürünü, Türk edebiyatını, Türk halk bilimini nasıl görüyor onu irdeleyelim. Bir İngiliz’in hazırladığı Türkiye ve Türkçe hakkında hazırladığı 7 şey

Türkçe’ye Yönelik Bir Kılavuz – Türk dili hakkında 7 olgu

1. Türkçe nerede konuşulur?

72 milyonu aşan nüfusu ile Türkiye’nin resmi dili Türkçe’dir. Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi dili de Türkçe’dir. Türkçe Irak, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya Cumhuriyeti, Kosova, Arnavutluk ve diğer Doğu Avrupa bölgelerindeki küçük etnik gruplar tarafından konuşuluyor. Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, İsviçre ve Fransa’nın büyük göçmen toplulukları vardır. En kalabalık Türk toplumu Almanya’da yaşamaktadır.  Azerbaycan ve bazı eski Sovyet cumhuriyetlerinde de Türkçe konuşulmaktadır.

 2. Türkçe hakkında bildikleriniz

Türkçe, komşu ülkelerden olduğu kadar Avrupa dillerinden de birçok dilsel etkiye sahipti.

Osmanlı Türkçesi büyük miktarda Farsça ve Arapça sözler kullandı. Ayrıca, Fransızca kökenli birçok kelime Türkçe tarafından kullanılmaktadır. Moda, birçok tıbbi, politik ve ideolojik terimler , finansal kelimeler Fransızcadan ithal edildi.

Türkçe birçok dilden kelime almış ve bir çok dile de kelime vermiş bir dildir. Çok eski bir dil olduğundan sürekli gelişen ve tarihi olan bir dildir.

Modern ve global dünyada diller artık birbirinden çok etkilenmektedir. O yüzden benim fikrim ilerleyen zamanlarda insanlar tek bir dil konuşacaktır.

3. Öğrenmek ne kadar zor?

Türkiye harf devriminden sonra fonetik latin alfabesine geçmiştir. Bu da çoğu yabancının bu dili öğrenmesini kolaylaştırmıştır.

Türkçe’de isim ve sıfatların dişil veya eril biçimlerinin bulunmaması da öğrencilerin hayatını kolaylaştırır. Ama tıpkı Fransızca gibi sen, ben, biz gibi kişi ayrımları vardır ve farklı farklı yazılır.

Fiiller her zaman cümlenin sonunda gelir. Konuşurken seçtiğiniz duruma göre kelimeye son ekler eklenir ve bu şekilde konuşulmalıdır.

Türkçe’deki sonekler başlangıçta zorluk çekebilir, ancak bir kez konjonktür mantığını anladığınızda çok basit gelecektir.

4. En zor kelimeler ve söylenmesi zor deyimler

Şu köşe yaz köşesi, şu köşe kış köşesi, ortadaki soğuk su şişesi.
Bu köşe yaz köşesi, biri kış köşesi, ortası soğuk su şişesidir.

Berberistan’da bir Berber Beraber Berber Beraber Beraber Beraber Beraber Açılma Demiş.
Bir berber başka bir berbere “berbere gelin, Berberistan’da ortak bir berber dükkanı açalım” dedi.

5. Türk şakalarını iyi tanıyor musunuz?

Çoğu Türk şakasının, bir ana karakter Temel, eşi Fatma ve arkadaşı Dursun etrafında geliştiği görülüyor. Temel, Karadeniz kıyı bölgelerinden bir adam. İşte Temel’in mizahi bilgeliğine bir örnek:

İdam cezasına çarptırılan Temel’e son dileğini sorarlar.
“Beni oğlumun yanıbaşına gömün” der.
“Ama oğlun hala hayatta!” Derler.
Temel de, “Önemli değil, beklerim.” Diye cevap verir.

6. Türkçe öğrenirsem bana başka dillerde yardımcı olur mu?

Türkçe, Orta Asya’daki birçok ülkede anlaşılmaktadır ve Oğuz dillerinin Türkçe veya Batı alt gruplarına ( Gagauz ve Azeri dahil) mensuptur . Oğuz dilleri, Doğu Avrupa , Orta Asya ve Sibirya’da konuşulan yaklaşık 30 canlı dilden oluşan bir dil ailesi olan Türk dili Güneybatı alt grubunu oluşturmaktadır. Bazı dil bilimciler Türk dilleri de dahil daha geniş bir Altay dil ailesinin bir parçası olduğuna inanıyoruz. Japonca, moğolca gibi diller ile aynı gruba girmektedir.

7. Türkçe öğrenmenin yabancılara faydası nedir?

Türkiye bölgesinde süper güç olmaktadır ve nüfusu hızla artmaktadır. Aynı zamanda ekonomisi çok hızlı gelişmektedir. Eğer Türkçe dilini bilirseniz bir kere Türkiye’de rahat yaşarsınız. Çoğu yabancı için ucuz bir yerdir.

Türkiye’de bir çok yabancı dil okulları vardır. Gençler yabancı dil öğrenmek için çok çaba göstermektedir. Eğer siz de kendi ana dilinizi öğretmek isterseniz bu sizin için bir iş olabilir ve para kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir