Veteriner Diş Hekimi nedir ve ne iş yaparlar?

Veteriner hekimleri ne yapar?

Kedilerde ağız kokusu sorunu mu var bu konuda bilgili kişi sizsiniz. Hayvanlarda diş tartarı temizleme, hayvanlarda diş kanaması, hayvanlarda diş iltihabı, diş çekimi konusunda tek bilgili kişi sizsiniz.

Ortalama köpek, kedi veya at harika bir diş hijyen becerilerine sahip değildir.Bir dizi diş problemine karşı savunmasız oldukları anlamına gelir. Ve bu problemler ortaya çıktığında bir Veteriner Diş Hekimi bakım sağlar.

Veteriner Diş Hekimi, köpekler ve kediler gibi küçük hayvanlarla veya inek ve atlar gibi büyük hayvanlarla çalışabilir. Hastalar sizi görmeye geliyor – bir Veteriner Diş Hekimi – çoğu zaman, ekipmanlarını tümünden bir yere taşıyamayacaklar.

Bir hayvan ziyaret için geldiğinde, sahibiyle konuşarak, evcil hayvanların ne kadar iyi yediğini veya içtiğini sorarsınız. Ayrıca, sahibine hayvanın dişlerini nasıl fırçalayacağını gösteriyorsunuz, böylece sorun tekrarlanmayacaktır. Kişi bu öneriyi gülerse rahatsız olmayacaksınız.

Daha sonra hayvanın dişlerini inceliyorsunuz. Bazı evcil hayvanlar rahatlamak ve ısırmak ya da tekmeyi engellemek için bir miktar ilaç gerekir. Sorunun boyutunu belirlemek için röntgen çekebilirsiniz. Ardından, sahibine ücretinizini söyleyin.

Gerçek prosedürün başında, hayvanınızı bir anestezi makinesine takarsınız. Sonra, plaklarını dişlerinden kazıyın. Ayrıca dişleri çekebilir veya çok keskin ve tehlikeli olmamaları için kapatabilirsiniz.

Bir enfeksiyonun kan dolaşımına girmesini önlemek için antibiyotik enjeksiyonu yapabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, anestezi makinesini çıkarırsınız.

Veteriner Dişçisi Olmalı mıyım?

Stres Altında Sakin Olun: Çok stresli durumlarla uğraşırken serin olmayı öğrenin.

Güvenilir: İyi bir iş yapmak için her zaman güvenilir kişi olmalısınız

Sakin: Zorlu durumlarda bile duygularınızı kontrol altında tutmalısınız

Mesleğe Genel Bakış

Hayvanların bile nitelikli diş hekimlerine ihtiyacı var. Düzenli dental muayenelerden periodontal hastalığa kadar ve bir kök kanalı tamamlamaya kadar sorunlarla karşılaşırlar. Ve hayvanlar, konuşma yeteneğinden yoksun oldukları için “acıyor” diyemezler.

Veteriner Diş Hekimi Nedir?

Hayvanlardaki ağız sağlığından bir Veteriner Diş hekimi sorumludur. Diğer Veterinerlik spesiyaliteleri gibi, Veteriner Diş hekimliği alanı da hayvanlara özen göstermek ve tutkuyla bağlı profesyonellerden oluşur.

Veteriner Diş hekimliği şunları yapar:

  1. Hayvanlar muayene ve temizleme dişleri
  2. Düzeltmeler, dolgular ve diş çekimi
  3. Ağız cerrahisi
  4. Hayvanlarda periodontal hastalığın tedavisi

Eğitim Hayatı

Bir Veteriner Diş Hekimi olma eğitimi, Lisans derecesini tamamlayıp veteriner hekimlik diplomasına sahip olmakla başlar.

Veteriner Diş Hekimi Adım Adım Eğitim Yolu

Lisans bölümün kazanın

Başarılı bir şekilde bir Veteriner Diş hekimliği uzmanı olabilmek için önce bir Lisans derecesi gereklidir. Birincil ders çalışması biyoloji bilimleri, matematik, kimya ve fizik üzerine odak içerir.

Veteriner Hekimliği İçin Doktora Kazanın

Lisans derecesini aldıktan sonra, eğitim yolu lisanslı Veteriner Hekimliği Doktoru olma yolunda ilerlemektedir. Bu, ilk iki yılda genel hayvan anatomisi, fizyoloji, viroloji ve beslenme üzerine odaklanan dört yıllık bir programdır. Üçüncü yıl Veteriner hekim öğrencinin sınıfta öğrendiklerini pratiğe dökme imkânı bulunduğu klinik araştırmalara yönelir. Geçen yıl, bu deneyimlerin yerinde uygulanması için harcanmaktadır

Kariyer Yolu

Tipik olarak bir Veteriner Diş Hekimi, Veteriner Hekimliğindeki herhangi bir uzmana benzer bir kariyer yolunu izler. Veteriner hekimliğinde kurul sertifikası alan adayların çoğu hayvan hastalarına hizmet sunmak için mevcut bir diş kliniğine katılırlar. Aynı zamanda acil dişçilik hizmetleri sunulan Veterinerlik hastanelerinde çalışmak eğilimindedirler.

Veteriner Diş Hekimleri, uzman veterinerlik bakımı için özel klinikleri açmak için diğer veteriner hekimlerle ortaklık yapmak için popüler bir trend halini alıyor.

Potansiyel bir Veteriner Diş hekiminin sahip olması gereken kilit unsur, hayvan biyolojisinin geniş bir anlayışa sahip olmasıdır.

Veterinerlik alanından sonra yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz.

Veteriner hekimleri ne kadar para kazanırlar?

Ortalama maaşları min: 2100TL max: 5500TL dir. Bu meslek özel ve spesifik bir iş olduğundan veterinerler ile birlikte çalışmaktadırlar. Yarış atlarının diş bakımını da yapmaktadırlar. Ülkemizde hayvan hakları değeri güçlenmeye başlamıştır. Bu yüzden bu gibi meslekler ilerleyen zamanlarda ön plana çıkacaktır.