2 Yıllık Bölümler4 Yıllık BölümlerAÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ

Açık lise aöl açıköğretim

Açıköğretim liseleri kaça ayrılır?

1) Açık öğretim lisesi

2) Mesleki açıköğretim lisesi

3) Açıköğretim imam hatip lisesi

4) Hayat boyu öğrenme merkezi

<<<Milli eğitim bakanlığı açıköğretim liseleri için tıklayın>>>

1) Açıköğretim lisesi

Açıköğretim lisesi nedir?

Açıköğretim lisesi ders içeriği olarak normal örgün eğitim liseleri ile aynı konulara sahiptir. Sadece dersleri işleme yöntemi farklıdır. Merkezi bir sistem anlayışı vardır. Ders seçme ve kredili sistem şeklinde mezun vermektedir. Uzaktan eğitim sistemi vardır ve devam zorunluluğu yoktur.

Açıköğretim liseleri 4 yıl okunur. Eğitim TV ve radyo ile yapılmaktadır. Kitapları internet üzerinden, posta ile veya Halk Eğitim Merkezleri tarafından dağıtılmaktadır. Yeni sistemde semtinizdeki liselerden kitapları bedava alabilirsiniz.

Örgün eğitime gitmesi için yaşı uygun olanlar yani 18 yaş altındakiler 4 yılda bitirirler. Ama 18 yaşını geçenler için yılda 3 kere sınav yapıldığından 2,5 yılda liseyi bitirebilirler. Yılda 2 kez dönem kaydı yapılır. Eğer bir dönem kaydı yapmazsanız kaydınız donar. Eğer 2 dönem üst üstte kayıt yapmaz iseniz kaydınız silinir. Kaydı silinenler yeniden açıköğretim lise kaydı yapmalılar.

Açıköğretim dersleri nasıl işlenir?

Yazılı kitaplar ile öğrenim, radyo ve ses kayıtları ile, telefon ile, ses konferans sistemi ile, video konferans sistemi ile, bilgisayar ile, internet konferans sistemi ile dersleri takip edebilirsiniz.

Açıköğretim lisesine kimler kayıt olabilir?

  • İlköğretim ve ortaokul mezunu olanlar
  • Lise eğitiminde 2 yıl sınıfta kalanlar kaldıkları yerden açıköğretimden devam ederler
  • Tüm liselerden atılan öğrenciler açıköğretime devam edebilir
  • Türkiye dışında eğitim görenler denklik için açıköğretim okuyabilir

Açıköğretim lisesi mezunu olmak

Açıköğretim lisesini bitirenler 2 ay içinde semtindeki halk eğitim merkezlerinden diplomalarını alabilir. Örgün lisedeki mezunla açıköğretim lisesi mezunu arasında hiç bir fark yoktur. İstediği LYS, LGS ve üniversite sınavlarına girerek üniversiteden tercih yapabilir.

Açıköğretim lisesi sınavları nerede ve nasıl yapılır?

Açıköğretim sınav merkezi olarak seçilen yerlerde yapılır. Tüm illerde sınav yapılma imkanı vardır. Sınavlar test şeklinde yapılır ve 4 şık vardır. 4 yanlış 1 doğruyu götürmez.

Açıköğretim lisesinde okuldan atılma var mı?

Açıköğretim lisesinde okuma hakkı sınırsızdır. Sadece kayıt tarihlerini kaçırmayınız. Tüm öğrenci indirimlerinden faydalanırsınız. Otobüs ve dolmuş ücretlerinde öğrenci hakkınız vardır. Ancak 12 dönem üst üstte kalırsanız tüm öğrencilik hakkınız biter, sivil konumunda otobüslerde ücret ödersiniz.

Açıköğretim lisesi askerliği tecil eder mi?

Açıköğretim lisesi öğrencileri askerliği tecil etme hakları vardır. Ama sadece 12 dönem bu hakkı kullanırlar. Ama açıköğretimde okuduğunu gösteren evrağı alıp askerlik şubesine vermesi gerekmektedir.

Açıköğretim lisesi kaydı için gerekli belgeler

  • Açıköğretim lisesi kayıt tarihini kaçırmayın ve 40 TL kayıt parası ödersiniz
  • Kayıt parasını bankamatikten ödedikten sonra Halk Eğitim Merkezine gidiniz
  • Halk eğitim merkezinde istenen evraklar:
  1. E-okul kaydı olanlar için ( Açıköğretim kaydı dilekçesi, TC kimlik numarası gösteren kimlik,
  2. E-okul kaydı olmayanlar için ( TC kimlik no gösteren kimlik, 1 adet vesikalık fotoğraf, diploma aslı veya tasdikname)
  • Sonra bu evrakları topladıktan sonra halk eğitim merkezinde kayıt yapıyorsunuz size (aol.meb.gov.tr) sitesine girmeniz için şifre ve kullanıcı adı verecektir. Artık bir öğrenci oldunuz

<<<2017 Açıköğretim lisesi kaydı için tıklayın>>>

2) Mesleki açıköğretim lisesi

Açıköğretim lisesi mantığı ile aynıdır tek farklı meslek liseleri öğrencileri başvurabilir.

3) Açıköğretim imam hatip lisesi

Açıköğretim lisesi mantığı ile aynıdır tek farklı imam hatip lisesi öğrencileri başvurabilir.

4) Hayat boyu öğrenme merkezi

Hayat boyu öğrenme merkezlerindeki amaç halkı bazı mesleki dallarda uzmanlaştırmak, meslek sahibi etmek ve lisans sahibi yapmaktır. Hayat boyu öğrenme merkezlerinin mantığı kendinizi bir meslek alanında geliştirmek ve bilgi sahibi olmaktır. Kurslara katılırsınız ve herkesin katılma hakkı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir