4 Yıllık BölümlerDİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

Çocuk diş hekimliği nedir? maaş ne kadar? iş imkanlar

Pediatrik Diş Hekimliği Nedir? Ne kadar maaş alır? İş imkanları

Bebekler, çocuklar ve ergenler için ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi verir: Hastalar için tasarlanmış alan koruyucularını üretir. Birincil ve ikincil dişleri inceler ve büyüyen kemerler için uygun köprü, protez ve kapatma aleti oluşturur ve yerleştirir. Davranış bozukluğu olan veya kötü koşullarındaki hastaları yönetir.

Hastalarda diş taşı sorununu çözer, ortodonti eğitimi ile ağız içinde dişleri yerleştirir, implant pek uygun olmaz, kanal tedavisi çocuklarda nadir yapılır, diş beyazlatma yapılabilir, zirkonyum diş çocuklarda yapılmaz, kaplama diş çocuklarda özel durumlarda yapılır, diş protezi de özel durumlarda yapılır.

Diş hastanesi ve diş polikliniğinde çalışabilirler. Diş ağrısı çeken çocuklara psikolojik destek vermeliler:) Diş hekimi asistanı kullanabilirsiniz.

Hastalar ailenin büyüme ve gelişme konusunda diş problemleri konusunda danışır ve tavsiyelerde bulunur. Florür ve sızdırmazlık maddeleri kullanarak önleyici hizmetler sağlar. Hasta ve aile üyelerine diş bakımı konusunda talimat verir.

Pediatrik bir dişhekimi olmalı mıyım?

  1. Takım oyuncusu: Farklı insanları tonlarıyla dinleyebilir, iletişim kurabilir ve çalışabilirsiniz.
  2. Detay Odaklı: Bütün küçük detaylara dikkat edin.
  3. Güvenilir: İyi bir iş yapmak için her zaman güvenebilirsiniz

Pediatrik Diş Hekimi Nedir?

Pediatrik diş hekimleri, çocukluk çağından gençlik çağına kadar olan çocukların ağız sağlığına adamıştır. Çocukluğunun çeşitli aşamalarında çocuğun dişlerine, diş etlerine ve ağızlarına bakım konusunda deneyim ve nitelikleri vardır. Ortodonti konusunda uzman olmalısınız. Ortodonti Çene ve diş eti çevresinde dişlerin düzgün yerleşmesini sağlama eğitimidir.

Çocuklar, hayatının ilk 6 ayında bebeğini almaya başlarlar. 6 ya da 7 yaşlarına gelindiğinde ilk diş kümesini kaybetmeye başlarlar ve sonunda da ikincil kalıcı dişler alırlar. Uygun diş sağlığı bakımı olmaksızın, çocuklar bir ömür boyu ağrı ve komplikasyona neden olabilecek muhtemel ağız çürüğü ve hastalığa yakalanırlar. Günümüzde erken çocukluk çürümesi -enfeksiyöz bir hastalık- çocuklarda astımdan 5 kat, saman nezlesinden 7 kat daha yaygın.

Pediatrik Diş hekimliği Nasıl Bir Eğitim Var?

Dört yıllık dişhekimliği fakültesini bitirmeliler. Bebekler, çocuklar, gençler ve özel ihtiyaçları olan çocuklar için 2 yıl daha eğitim alabilirler. Ortodonti alanında da eğitim almalısınız.

Pediatrik Diş Hekimliği Nasıl Tedavi Türleri Sağlıyor?

Pediatrik diş hekimleri aşağıdakileri içeren kapsamlı ağız sağlığı hizmetleri sunmaktadır:

  • Bebeğin ağız sağlığı muayeneleri, anne ve çocuğun çürükleri için risk değerlendirmesi içerir
  • Temizleme ve florür tedavileri, ayrıca beslenme ve diyet önerileri de dahil olmak üzere koruyucu diş bakımı
  • Emzik kullanımı ve başparmak emme sorununda danışmanlık yapmak
  • Dişleri düzeltmek ve uygun olmayan bir ısırık düzeltmek için erken değerlendirme ve tedavi (ortodonti)
  • Diş oyuklarının veya kusurlarının onarımı
  • Oral ve ağız içindek durumlara göre hastalık teşhisi yapabilirler
  • Dental yaralanmalara dikkat (örneğin, kırık, yerinden oynatılmış veya atılmış dişler)

Pediatrik Diş Hekimi Nereden Bulabilirim?

Pediatrik diş hekimleri, özel muayenehaneler, dişhekimliği okulları ve tıbbi merkezler de dahil olmak üzere çeşitli lokasyonlarda çalışmaktadırlar. Çocuk doktorunuz evinizin yakınında bir pediatrik diş hekimi bulmanıza yardımcı olabilir.

Çocuklar sadece küçük yetişkinler değildir. Diş muayenesi sırasında sabırlı ve kooperatif olamazlar. Pediatrik diş hekimleri çocukları kendilerini rahat hissettiren yollarla nasıl inceleyeceklerini ve tedavi edeceğini bilirler. Buna ek olarak, pedodontik diş hekimleri, çocuklarla birlikte düzenlenmiş ve süslenmiş ofislerde özel olarak tasarlanmış ekipman kullanmaktadır.

Bir pediatrik diş hekimi, çocuğunuzun dişleri, diş etleri ve ağzı için bakım yapmak için geniş bir yelpazede tedavi seçenekleri sunmanın yanı sıra uzmanlık ve eğitim sunmaktadır. Çocuk doktorunuz, çocuğunuzun bir diş muayenesi almasını önerdiğinde, pediatrik bir dişhekiminin mümkün olan en iyi bakımı sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Pediatrik Diş Hekimliği ne kadar maaş alırlar

Bu mesleğin en kritik noktası şu; çocuklar ile iyi anlaşmanız lazım ve pozitif olmanız gerekli. Başarı sizi her zaman bulacaktır o yüzden tecrübeye göre maaşlarınız değişecektir. En az 3500 TL maaş ile başlar 7500 TL maaşa kadar çalışırsınız. Güzel ve özel bir meslek olduğundan tercih edenlerin  sayısı azdır.

Çocuklarda ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi veren kişi olmalısınız. Diş taşı, ortodonti, kanal tedavisi, diş beyazlatma, zirkonyum diş, kaplama diş, diş temizleme, diş yapma, diş protez, diş röntgeni, diş ağrısı konusunda da danışmanlık yapabilirsiniz. Çocuklar size dişçi diyecektir 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir